BiZim SoKaK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BiZim SoKaK

Bizim Sokak FoRumLaRı

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Trafik Kazaların da Yaşamak ve Yaşatmak için Mutlaka Okuyun

YazarMesaj
KONUSAROCK
Admin
Admin
KONUSAROCK

Trafik Kazaların da Yaşamak ve Yaşatmak için Mutlaka Okuyun Empty
MesajKonu: Trafik Kazaların da Yaşamak ve Yaşatmak için Mutlaka Okuyun   Trafik Kazaların da Yaşamak ve Yaşatmak için Mutlaka Okuyun Icon_minitimePerş. Kas. 29, 2007 5:01 pm

İlk yardım nedir?

Kaza yada hayati tehlike durumunda olay yerine sağlık ekipleri gelene kadar mevcut imkanlarla yapılan tıbbi olmayan ilaçsız müdahaleye ilkyardım denir.

İlk yardımın amacı nedir?
İlk yardımın amacı kişinin;
Hayatta kalmasını sağlamak
Sağlık durumunun kötüye gitmesini engellemek
Kaza sonucu oluşabilecek sakatlıkları önlemektir.
İlk yardımı yapan kişi en iyi sonucu alabilmek için sakin olmalı ve panic yapmamalı, hastayı sakinleştirmeli, en kısa zamanda sağlık kuruluşları, itfaiye ve güvenliğe haber vermek için çevresindeki kişilerden yardım istemeli.

İlk yardımın temel esasları nelerdir?

Solunum yolunun açılması
Yapay solunum
Kalp masajıdır.

Solunum yolunun açılması nasıl olur?

Ağızdaki yabancı maddeler çıkartılmalıdır.
Bazı durumlarda kişinin bilinci kapalı olabilir. Kişinin bilincinin kapalı olduğu durumlarda dil arkaya doğru düşüp havayolunu tıkayabilir. Bu durumda baş geriye itilir ve çene yukarı kaldırılır ve böylece soluk yolu açılmış olur.

Yapay solunum nasıl yapılır?

Yapay solunum solunumu duran kişiye uygulanan acil ilk yardım yöntemidir.
İlk olarak hasta sırt üstü biçimde sert bir zemine yatırılır.
Ağız içindeki yabancı maddeler çıkartılır.
Çene yukarı kaldırılarak baş hafifçe arkaya itilir.
Ağızdan ağıza solunum yapma durumunda burun kapatılır. Burundan solunum yapma durumunda ise ağız kapatılır.
Sunni solunumu yapacak olan kişi derin bir soluk alarak, solunum yapacağı kişinin ağzına yada burnuna ağzını yerleştirerek hastanın göğsünün şişmesine yetecek şiddette soluk verilir.

Kalp masajı nasıl yapılır?

Kalbin durmuş olduğu durumlarda hemen kalp masajı yapılmalıdır.
İlk olarak hasta sert bir zemine yatırılıp bir yanına diz çökülmelidir.
Hastanın yarası içindeki yabancı cisimlere kesinlikle dokunulmamalıdır.
Daha sonra göğüs kemiğinin üçte bir alt ucuna bir el yerleştirilir, diğer el bunun üstüne konulur.
Parmaklar kesinlikle hastaya temas etmemelidir.
Kollar dik tutularak sabit ve düzenli bir biçimde göğüse 4-5 cm bastırılır.
Dolaşım başlayana kadar arada nabız control edilir ve dakikada 60 kez tekrarlanır.

Bayılmalarda ilk yardım nasıl yapılmalıdır?

Hastanın elbiseleri gevşetilir.
Sırtüstü yatırılarak ayakları yukarı kaldırılan hastanın beynine kan gitmesini sağlamak için hasta şok pozisyonunda bekletilir.
Hastaya uyarıcı kokular koklatılmalıdır.
Hastanın kendisine gelmesi beklenir.
Hasta kendine geldiği zaman su veya çay gibi sıvı gıdalar hasta zorlanmayacak şekilde az miktarda içirilmelidir.

Kanama durumlarında ilk yardım nasıl yapılır?

Kanayan organ yükseltilir.
Kanamanın durmasını sağlamak için yara üzerine hijyenik bir gazlı bez veya bez parçası sıkıca bastırılmalıdır.
Kanamanın durmadığı durumlarda kanayan yerin 5 cm yukarı kısmına bandaj bağlanır.
https://bizimsokak.yetkinforum.com

Trafik Kazaların da Yaşamak ve Yaşatmak için Mutlaka Okuyun
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-