BiZim SoKaK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BiZim SoKaK

Bizim Sokak FoRumLaRı

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

TEMA VAKFINDAN BİR İLK DAHA!..

YazarMesaj
KONUSAROCK
Admin
Admin
KONUSAROCK

TEMA VAKFINDAN BİR İLK DAHA!.. Empty
MesajKonu: TEMA VAKFINDAN BİR İLK DAHA!..   TEMA VAKFINDAN BİR İLK DAHA!.. Icon_minitimePaz Eyl. 16, 2007 11:38 am

TEMA Vakfı 15. Yılına Bütün Sivil Toplum Kuruluşlarından Beklenen

KURUMSAL YÖNETİM BEYANI

İle Giriyor

15 yıldır Türkiye topraklarının ve doğal varlıklarının korunması için toplumdan aldığı güçle çalışan TEMA Vakfı, Dolmabahçe Sarayı’nda TBMM Başkanı Sayın Köksal Toptan’ın yüksek himayelerinde 05 Eylül 2007’de kendisini var edenlere şükranlarını sunuyor. 15. Yıl Etkinliklerine Dolmabahçe Sarayı’ndaki Şükran Gecesi ile başlarken bundan sonraki çalışmalarında aldığı toplum desteğine layık olmak için TEMA Vakfı Kurumsal Yönetim Beyanı’nı açıklıyor.

Dünya daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir hızla değişiyor. Artan nüfus, fosil teknolojilerin yerine doğa ile barışık ve kontrol edilemeyen tüketim arzusunun yarattığı baskı, doğal varlıkların geleceğini tehlikeye atacak oranda tüketilmesine neden oluyor. Bunun sürdürülmesi olanaksız.

TEMA Vakfı 326,000 gönüllüsü ile birlikte çalışan bir sivil toplum kuruluşu olarak, vakıf senedinde tanımlanan ve geçen onbeş yıl içinde giderek ağırlaşan ve çeşitlenen görev ve sorumluluklarla faaliyet göstermekte.

TEMA, çalışmaları ve başarıları için nesiller arası öneme sahip konulara, kamusal ve bilimsel kaygılara hesap verebilirlik yolu ile cevap verebilmek için meşruiyetinin kalitesini yükseltmenin sorumluluğunu taşıyor. TEMA, Yönetim Kurulu tarafından hazırlanarak Mütevelliler Heyeti’nce benimsenen Kurumsal Yönetim İlkeleri dahilinde Kurumsal Yönetim Beyanını oluşturarak saydamlık, hesap verebilirlik, eşitlik ve sorumluluk ilkeleri dahilinde davranmayı taahhüt ediyor.

TEMA’nın çalışmalarını sürdürürken uygulamak üzere Kurumsal Yönetim İlkelerini kabul etmesinin amacı: Saydam, hesap verebilir, sorumlu ve eşitlikçi bir yapı oluşturmak şeklindeki taahhüdünü ortaya koymaktır.

TEMA Kurumsal Yönetim İlkelerini politikaların belirlenmesinde, etkinliklerinde ve işleyişinde uygulamaya karar vermiştir.

TEMA’nın ilk sorumluluğu misyonuna etkili, saydam ve değerlerine uygun bir şekilde ulaşmaktır. Bu konuda paydaşlarına karşı sorumlulukları bulunmaktadır.

TEMA’nın Paydaşları:

Doğa

Haklarını korumayı ve geliştirmeyi hedeflediği gelecek nesiller de dahil olmak üzere tüm insanlar,

Kendilerini koruyamayan ve kendilerini savunamayan ekosistemler, doğal varlıklar,

Çalışanlar ve gönüllüler,

Finansal destek, mal ve hizmet sağlayan kurum ve bireyler,

Beraber çalıştığı hükümet ya da sivil toplum kuruluşları,

Kuruluşunu ve etkinliklerini yürütmesi için gerekli olan onayları sağlayan düzenleyici kuruluşlar,

Politikalarını, programlarını ve davranışlarını etkilemek istediği kişi ve kuruluşlar,

Medya ve Kamuoyudur.

TEMA’nın Taahhütleri:

TEMA paydaşlarının farklı görüşlerini dengeleyebilmek için misyonu ve bu kuralların ilkeleri doğrultusunda hareket etmeyi taahhüt etmektedir.

TEMA İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile belirtilen konuşma özgürlüğü, toplanma ve sivil örgütlenme hakkı temeli ile kurulmuştur. İnsan hakları ışığında ekosistemlerin ve doğal varlıkların korunması, sürdürülebilir kalkınma ve diğer kamu mallarının teşviki için ulusal ve uluslararası yasaların geliştirilmesi hedeflenmiştir.

TEMA politik ve ekonomik olarak bağımsızdır. TEMA yönetim yapısı, programları ve politikaları partizanlıktan uzak, siyasi partiler, hükümetler ve özel sektörden bağımsızdır.

TEMA’nın doğa koruma mücadelesinin misyonu ile tutarlı olması, çalışmalarda esas alınması ve kamu yararını gözetmesi için gereken her çaba gösterilir. TEMA Vakfı’na ve çalışanlarına yönelik olarak uygulanacak etik kurallar yazılı şekilde belirlenmiştir. Bunlar, çatışmalarının oluşmasını engellemeyi öngören, çalışanların, temsilcilerin ve gönüllülerin hangi etik kriterler doğrultusunda hareket edeceklerini belirleyen kuralları içermektedir.

TEMA, yerel ihtiyaçlara cevap verebilen sürdürülebilir kalkınma hedefiyle yerel topluluklar, STK’lar ve diğer kurum ve kuruluşlarla gerçek işbirlikleri geliştirerek çalışmayı hedefler.

TEMA, etkinliklerinde çeşitliliğe değer verir ve bunu teşvik eder. Çalışmalarında tarafsız davranır, ayrımcılık yapmaz. Vakıf, içsel ve dışsal tüm etkinliklerinde çeşitliliği, cinsiyet eşitliğini ve dengesini, adaleti ve ayrımcılık yapmamayı destekleyen politikaları benimser.

TEMA’nın misyon, politika ve etkinlikleri dürüstlük, şeffaflık ve açıklık ilkelerine dayanır. Vakfın internet sitesi en fazla bilgiyi kamuya ve tüm paydaşlarına vermek amacı ile ayrıntılı olarak oluşturulmuştur ve sürekli olarak güncellemektedir.

TEMA Vakfı’nın imajının korunması ve kamuya yapılacak açıklamaların belli bir düzen içerisinde yapılabilmesi için yazılı bir bilgilendirme politikası oluşturulmuş ve bu politika kamuya açıklanmıştır.

Vakıf bünyesinde yazılı olarak oluşturulan etik kurallar ve insan kaynakları politikası çalışanlar ve diğer hizmet veren kişiler tarafından yapılması olası rüşvet ve yolsuzlukları engelleyecek kriterleri içerir.

Kurumsal Yönetim ilkeleri çerçevesinde Vakıf, her etkinliğini yazılı olarak kayda alır. Bu doğrultuda başta mali raporlamalar olmak üzere her etkinliğe ilişkin yazılı kayıt tutulur ve arşivlenir.

Vakıf en az iki yılda bir olmak üzere yıllık mali raporlar, ilgili kanunlar ve uygulamalara uyumlu ve kalifiye bağımsız bir denetleme şirketi tarafından denetlenmektedir. Bağımsız Denetim Raporu Vakfın internet sitesinde yer almaktadır.

İç kontrole ilişkin olarak mevzuata uygunluk, işlem adımlarının kontrolü, sistem takibi ve süreç denetimleri yapılmaktadır. İç kontrol sisteminin kurulmasından ve işleyişinden Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu sorumludur. Genel Müdür, sürekli olarak iç kontrol sisteminin etkinliğini kontrol ederek değerlendirmekte, Yönetim Kuruluna ve Denetim Kuruluna raporlamaktadır.

İçsel mali kontrol prosedürleri alınan tüm fonların etkili bir şekilde kullanılması ve amaç dışı kullanım riskini en aza indirecek şekilde oluşturulmuştur. Mali yönetim konusunda en iyi uygulama ilkelerini benimsemek esastır.

Vakfın sunduğu her tür araştırma, verilen tüm bilgiler ve yorumlarda genel olarak kabul edilmiş bilimsellik, teknik doğruluk ve dürüstlük değerlerine sadık kalınır.

Yönetim Kurulu üyeleri Vakıf’ta aldığı görev dolayısıyla oluşabilecek baskılara boyun eğmez ve maddi menfaatleri kabul etmez. Bu husus Vakfın oluşturacağı etik kurallarda yer alır. Yönetim Kurulu üyesi prensip olarak Vakıf ile işlem yapamaz ve rekabet edemez.

Vakıf, bireylere ve kurumlara yaptığı eleştirilerden sorumludur. Bu nedenle, yapılan eleştirilerin adilliğine dikkat edilir.

Vakıf, hesap verebilirlik ve dürüstlük standartları doğrultusunda, yasadışı ve etik olmayan çalışmalar yapan kurum veya kişiler ile herhangi bir bağlantıya giremez ve bu konuda azami özeni gösterir.

TEMA Vakfı, temsilcilere yönelik çıkar çatışmalarının engellenebilmesi için Etik kurallar ve Temsilciler Yönergesi oluşturmuştur ve bu yönerge ile temsilcilerin seçiminde belli kriterler dikkate alınır.

Yönetim Kurulu üyeleri Vakfı zarara uğratamaz. Herhangi bir zarar oluşması veya vakıf mal varlığında kayıp halinde Yönetim Kurulu üyeleri müteselsilen sorumlu olurlar. Bu konudaki bir beyan üyelerce vakfa verilir.
https://bizimsokak.yetkinforum.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» biraz daha klip
» milyonlarca tema